Projekt zmienił nasze miasto

wtorek, 27.02.2024

W czwartek 22 lutego podczas konferencji w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu podsumowano realizowany od ponad 2 lat projekt SMART Żywiec – (r)ewolucja

- Projekt dobiega końca, ale jego efekty pozostaną z nami na lata – mówił Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, wręczając podziękowania pracownikom miasta, partnerom oraz wykonawcom, którzy wsparli realizację tego znaczącego przedsięwzięcia. – Będą też kolejne nabory i konkursy, do których również zamierzamy przystąpić. Myślę więc, że o funduszach norweskich z pewnością jeszcze usłyszymy.

Przypomnijmy: w ramach SMART Żywiec – (r)ewolucja za ponad 15 mln zł udało się w mieście zrealizować kilkadziesiąt inicjatyw: od drobnych, choć znaczących działań, po duże inwestycje.  Największa z nich, to oddana do użytku początkiem roku kładka pieszo-rowerowa na Sole, która ułatwia komunikację między dzielnicami miasta wraz ze ścieżkami pieszo-rowerowymi sprzyjającymi aktywnemu wypoczynkowi. Nowym i ważnym elementem miejskiego krajobrazu jest również tężnia solankowa, która stanęła w Parku Habsburgów i już niebawem zostanie ukończona. Projekt poprawił również estetykę naszego miasta. W przestrzeni miejskiej pojawiło się 5 nowych murali, z których każdy w niepowtarzalny sposób eksponuje piękno, tradycje i wartości naszego miasta.

Na większą estetykę miasta wpłynęło również powstanie 14 nowych zielonych zakątków, skwerów i kwietnych łąk w centrum miasta. Poza walorami estetycznymi pełnią one również funkcje ekologiczne pomagając oczyścić powietrze w mieście. W październiku ubiegłego roku ruszył system „smart trash”, obejmujących elektroniczny monitoring 40 koszy na śmieci. Aplikacja, pokazująca poziom zapełnienia każdego z pojemników usprawniła działania służb opróżniających kosze.

Projekt SMART Żywiec - (r)ewolucja to również wiele działań sprzyjających integracji mieszkańców, walce z wykluczeniem, a także podnoszeniu ich kompetencji. Takim celom służyły m.in. przebudowa boiska sportowego przy klubie Ogródek, zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, organizacja pikników w każdej z dzielnic miasta, czy seria spotkań, szkoleń, konferencji i webinarów dedykowanych mieszkańcom w różnych grupach wiekowych.

Warto również podkreślić, że dzięki projektowi bardzo poprawiła się dostępność wielu miejsc w mieście, włączając w to sam ratusz i podległe mu instytucje. Pojawiły się przejścia dla pieszych z nawierzchnią integracyjną, która zapewnia bezpieczne poruszanie się osobom niewidzącym i słabowidzącym. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, do dyspozycji petentów oddany został schodołaz umożliwiający sprawne poruszanie się po budynku osobom na wózkach inwalidzkich. W Żywieckiej Bibliotece Samorządowej zamontowano specjalny interkom, a w Urzędzie Miejskim pojawiła się mapa tyflograficzna, która ułatwia orientację niewidomym i słabowidzącym. Natomiast dzięki usłudze „Mobilny Urzędnik',  osoby ze szczególnymi potrzebami mają możliwość załatwienia spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu.

Co ważne, w każdym z tych działań uczestniczyli partnerzy: lokalne stowarzyszenia, kluby sportowe, szkoły i jednostki straży pożarnej. Ich ilość świadczy o tym, jak szeroki rozmach towarzyszył tym działaniom.  Czwartkowa konferencja była okazją, aby wszystkim podziękować i zaprezentować krótki film podsumowujący efekty wszystkich osób w ten projekt zaangażowanych.

Zakończenie projektu zaplanowane jest na 30 kwietnia br. Jego łączna wartość to 15 331 864,51 zł. W 85% został on sfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021, a w 15% z budżetu państwa.

Strony w dziale: